Profilaktyka zdrowotna ma na celu zapobieganie chorobom, a tym samym zapobiega potrzebie ich leczenia.  Za twórcę profilaktyki zdrowotnej w naszym kręgu kulturowym uważa się Hipokratesa. On pierwszy stwierdził, że profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom, a tym samym wyeliminowanie ich z naszego życia.

Nieco zmieniło się od tego czasu. Medycyna stała się najbardziej lukratywnym biznesem w historii ludzkości, zostawiając daleko w tyle wszystkie inne dziedziny gospodarki światowej.  Już w latach 60-tych Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmieniła definicję profilaktyki zdrowotnej,  podporządkowując ją sferze biznesu.

Określiła ją jako ” zapobieganie chorobom,  poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.  Niby drobna różnica, a jednak jak zasadnicza!

W dzisiejszym, wzajemnie przenikającym się medyczno-biznesowym świecie, najważniejsze jest nie zapobieganie, ale właśnie leczenie.  Wtedy funkcjonują biznes  i medycyna!

Tylko nieliczni mieszkańcy naszego globu mogą powiedzieć – nigdy nie chorowałem, jestem nadal zdrowy, żyję ponad sto lat i cieszę się życiem.  Są to, dziwnym trafem osoby,  które nigdy nie miały kontaktu ze służbą zdrowia i nigdy  nie otrzymały żadnej szczepionki!

Mam nadzieję, że będziecie Państwo odwiedzać nasz portal tak często jak to tylko możliwe.  Odkryjmy razem tajemnicę  zdrowia i długowieczności.

Adam Kolaczek